Svět kolem nás.

11. září 2016 v 14:23 | Sarah Mint |  Ostatní
15 let.
15 dlouhých let a jeden jediný den, který změnil lidstvo.
15 zoufalých let od smrti 3 000 nevinných lidí.
15 let ode dne, kdy na světe začalo být nebezpečno.
15 let ode dne, kdy bylo ještě povoleno si na palubu letadla brát kapesní nože a řezáky na dopisy.
Přesně 15 let od 11. 9. 2001.
11. září 2001, 19 radikálů spojených s islámskou extrémickou skupinou Al - Káida uneslo 4 letadla, se kterými prováděli
sebevražedné útoky na cíle ve Spojených státech. Dvě ze čtyř letadel narazily do World Trade Center v New York City.
Třetí letadlo narazilo do Pentagonu ve Washington D.C. a 4. letadlo spadlo do pole v Pennsylvánii.
Útoky 11. září měly za následek extensivní smrt a destrukce, což vyvolalo hlavní iniciativy území USA v boji proti terorismu a definování prostřednictvím George W. Bushe. Přes 3000 lidí bylo zabito při útocích v New Yorku a Washingtonu D.C., včetně 400 policistů a hasičů.


11. září 2001, 8:45 ráno za jasného úterního rána narazilo letadlo Boeing 767 společnosti American Airlines do severní věže World Trade Centre v NYC. Dopad letadla způsobil díru v blízkosti 80. patra celkově 110 patrového mrakodrapu. Evakuace lidí ve WTC začala okamžitě.
Po 18 minutách po prvním pádu letadla se dostavil pád druhého letadla Boenig 767 společnosti United Airlines, let 175. Druhé letadlo narazilo do jižní věže blízko 60. patra. Kolize způsobila masivní explozi. Hořící trosky padaly na okolní budovy a ulice. V tu chvíli padly všechny spekulace a naděje, že se jednalo pouze o náhodu. Amerika byla oficiálně napadena.


Útočníci byli islámští teroristé ze Saudské Arábie a několika dalších arabských zemí. Údajně byli financováni Al - Káidou organizovanou uprchlíkem Usámou bin Ládinem a byla to odplata za americkou podporu Izraele, jeho účast ve válce v Perském zálivu.
Devatenáct teroristů snadno propašovalo nože přes 3 letiště, jelikož v té době nic podobného nebylo zakázáno. Poté nastoupili do 4 letadel směřujících do Kalifornie, protože tato letadla byla naložena palivem na dlouhou transkontinentální cestu. Brzy po startu teroristé zabavili 4 letadla a ujali se ovládacích prvků.


Miliony lidí sledovali situaci v NY, zatímco let 77 společnosti American Airlines kroužil nad Washingtonem D.C. V 9:45 letadlo narazilo do západní části vojenského velitelství, Pentagonu. Palivo z letadla Boeing 757 způsobilo zničující peklo, které vedlo ke strukturálnímu zhroucení části obří betonové budovy. 125 lidí vojenského personálu a civilistů bylo zabito společně s posádkou 64 lidí.


Mezitím byl unesen let 93 společnosti United Airlines 40 minut poté, co vzlétl z Newark International Airport v New Jersey. Vzhledem k tomu, že letadlo mělo zpoždění se cestující i posádka na palubě dozvěděli o událostech v NYC a Washingtonu D.C. S vědomím, že únosci neobrátí letadlo zpět k letišti, jak jim bylo řečeno, letušky a cestující naplánovali povstání a pokusili se vniknout do kokpitu a získat vládu nad letadlem. Právě jakmile se jim to podařilo, letadlo se zřítilo do pennsylvánského pole. Je však jasné, že i čtvrté unesené letadlo mířilo k jednomu ze symbolů Ameriky. Mohlo se jednat například o Bílý dům.

+++

Nad čím přemýšlíte, když nastupujete do letadla v nějaké z významných evropských metropolí?
Nad čím přemýšlíte, když čtete články a aktuality o desítkách dalších teroristických útocích?
Nebo o tisícech dalších nevinných obětech?
O dětech, dospělých i starších a o jejich rodinách?
O jejich zoufale odňatých životech?

11.9.2001 nás všechny fatálně ovlivnilo.
Ať už to vnímáme či ne, naše dny a životy se rapidně změnily.
Zjistili jsme, že lidská bytost je schopna všeho.
Zjistili jsme, že o ničem nerozhodujeme. Že nic neovlivníme. Že jsme bezmocní ve strašidelně nebezpečném světě.
Změnilo se naše přemýšlení.
Změnili jsme se i my sami.


Před rokem 2001 lidé ani nepřemýšleli o ničem podobném.
Víte proč?
Přišlo jim to nemožné, paranoidní. Neskutečné.

A pak zjistili, čeho všeho jsou lidé schopní.
Jenom kvůli náboženství, racismu, sociálním problémům.

Všímáte si toho? Vidíte to, co já?
7 miliard lidských bytostí?
A žádnou lidskost.

Teď, když už se existence předků člověka na Zemi přehoupla přes 2 000 000 let a moderní člověk Zemi obývá 100 000 let, nemyslíte, že už tu žijeme dlouho?

Nemyslíte, že když už tu žijeme takovou dobu, neměli bychom se konečně začít učit chovat jako lidé?

Já ano.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Líbí se vám tento blog?

Ano.
Ne.

Komentáře

1 lapis lapis | Web | 30. září 2016 v 11:46 | Reagovat

Casom mozno sa to podari, no dnes este nie ...

Preco to tak je clovek zisti vtedy ked s tym zacne skutocne nieco robit. Nie v svetovej skale, ale riesi problemy v malom, vo svojej hlave a potom u seba doma. Clovek zisti ze menit ludi je neskutocne narocne. Ked sa to nedari doma ako to mozeme chciet od ludi ktorych sme v zivote nevideli? Pre nich podobne hesla s humanistickym nabojom zneju povrchne a mozu sluzit tak maximalne ako profilovka na facebooku. Totiz v pripade ked sa to nahodou podari a nieco sa zmeni, ludia su z toho tak mimo ze ostavaju bez slov.

Otazka nikdy nestoji "preco to tak je ?"
..... Ako sa hovori "When shit hits the fan, some people run and some people stay" ..... ale "kto si a co chces dosiahnut ? co som preto schopny urobit ?". Pokial na toto najdes odpoved, zacnes svoju realitu menit.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama