Než jsem tě poznala - Filmová recenze - Sarah Mint Blog

26. července 2016 v 23:10 | Sarah Mint |  Recenze

Než jsem tě poznala - Filmová recenzeMilé čtenářky!

Ať už jste tento film viděly, nebo jste prošly kolem kina a na plakátech si přečetly titulek, a nebo jste o něm ani nikdy neslyšely, budu ráda za každé vaše přečtení této filmové rezence.
Tento film je momentálně prezentován v kinech.

Co od filmu přesně očekávat?

Jedná se o romantické drama, vskutku podobné filmu a románu Hvězdy nám nepřály.
Přestože jsem Hvězdy nám nepřály přečetla i nesčetněkrát viděla, film Než jsem tě poznala mne zasekl uprostřed kina ve třetí řadě a s prsty umaštěnými od Nachos, ačkoli jsem už dávno doma.
Budete se smát, plakat i přemýšlet.

Jak tento film vznikl a kdo je obsazen v hlavních rolích?

Jedná se o filmovou adaptaci stejnojmenného románu od Jojo Moyes vydaného v roce 2012, který si velice brzy hodlám přečíst.


Film natočený v roce 2016 režírovala They Sharrock.
Účinkovali v něm známí herci jako Emilia Clarke, Sam Claflin nebo Matthew Lewis.

- Představitelka hlavní role Emilia Clarke
- Jedná se o britskou herečku
- Její nejznámější rolí je Daenerys Targaryen v seriálu Hra o trůny

- Představitel mužské hlavní role Sam Claflin
- Jedná se taktéž o britského herce
- Známý je především pro své role v Pirátech z Karibiku, Sněhurce a Lovci a Hunger Games

- Představitel jedné z hlavních rolí Matthew Lewis
- Taktéž se jedná o anglického herce
- Nejznámější je jeho role Nevilla Longbottoma v sériích Harry Potter

- Emilia Clarke, Sam Claflin a Matthew Lewis

Základní informace a děj:

- Základní informace z ČSFD (http://www.csfd.cz/film/407687-nez-jsem-te-poznala/prehled/)

Hlavní postavou je krásná, šťastná, milá a bezelstná dívka Louisa Clarková (Emilia Clarke), která patří spíše do střední až chudší anglické třídy.
Pracuje v místní kavárně malého městečka, která se ale bohužel kvůli nedostatku zákazníků zavírá, a tak Louisa přichází o práci, kterou vykonávala šest let, navzdory svému velkému talentu.
Neznamená to ovšem jen to, že šest dlouhých let Louisina života padá v niveč, ale především to, že její rodina bez jejího platu není schopna uživit tolik rodinných příslušníků (matka i otec jsou bez zaměstnání).
A tak se Louisa dle rady svého současného přítele (Matthew Lewis) vydává na úřad práce a je ochotna akceptovat cokoli. Naskytne se jí dobře placená nabídka péče o invalidu místní nejbohatší rodině, Traynorovým.
Louisa na místo přichází s domněnkou, že se jedná o nemocného důchodce, a ochromeně zjišťuje že daný invalida je třicetiletý mladík s úplnou neschopností pohybovat dolními končetinami a částečnou neschopností pohybovat horními končetinami.
Zjišťuje také, že na vykonávání veškeré fyzické práce tam není ona, ale den co den přítomný fyzioterapeut.
A co má teda v průběhu své práce vykonávat?
Má sloužit jako rozveselení, a k tomu je Louisa jako dělaná.
Ale jakmile se pozná s pochmurným, ironickým a protivným Willem (Sam Claflin), dochází jí, že to zdaleka nebude tak jednoduché.
Ale Louisa dokáže divy a po čase se i Willova nechuť k životu zmírní ba i zruší.
Will se usmívá, navštěvuje s Louisou dostihy i koncerty, a Louisa pomalu cítí blížící se špatné zprávy z jejího vztahu s Patrickem, který je jí docela cízí.
Svět ale bohužel není vždy růžový a Louisa s pláčem zjišťuje, že Will chce projít eutanázií (obvykle definována jako "usmrcení na žádost"), kvůli jeho doživotnímu postižení.
A tak se Louisa Clarková, obyčejná anglická dívka, vydává na dlouhou cestu po boku vozíčkáře z dobře založené rodiny Willa Traynora a stejně tak se i zrodí plán Willovi jeho rozhodnutí vymluvit.
Louisa ho vezme (společně s fyzioterapeutem) na exotickou tropickou dovolenou, rozchází se s Patrickem a objevuje mnohem větší a těžší lásku a oporu v nadoživotně ochrnutém.
Podaří se jí Willovo velké a smutné rozhodnutí rozmluvit?

Hodnocení filmu:

- Hodnocení filmu na ČSFD (http://www.csfd.cz/film/407687-nez-jsem-te-poznala/prehled/)

Tento film byl doslova neuvěřitelný. Nejde popsat jen pár slovy - jednalo se o zpletitý, silný a smutný příběh o nečekané lásce, kterou tentokrát porazila touha po smrti.
Příběh Louisy a Willa mne dojal, zaujal, pobavil, překvapil a donutil lehnout na podlahu s horou zmuchlaných papírových kapesníků okolo.
Nejedná se ovšem jen o romantickou (občas mírně klišé) klasiku, neuvěřitelně mne totiž zaujala autorčina práce s postavami. Louisa, popisovaná jako bezelstná, se srdcem na dlani a vždy nasazeným úsměvem a Will, který po tragické nehodě ztratil svou čpavou chuť do života vonící po nebezpečí a tím i svou povahu, osobnost a radost, se přeci nikdy nemůžou zamilovat.
Opak je ovšem pravdou a příroda ve společnosti autorky nám jako vždy dokazuje že i protiklady se přitahují, a tak společně se zarmouceným Willem a úžasnou Lou propadnete do hlubokého příběhu plného lásky, poznání, smrti, smutku, touhy a nesplněných přání.
Ze všech svých sil vám tento film doporučuji, a pokud jste jako já přílišně líné stahovat si ho do počítače, kompletní ho najdete třeba zde: http://sledujufilmy.cz/film/nez-jsem-te-poznala/11580/

Závěr:

Snad se vám má první filmová recenze zalíbila - a snad jsem vás i pro tento film nadchla.
Těším se na všechny vaše reakce v komentářích a doufám, že se vlivem tohoto článku zrodí další nadšenec tohoto filmu, stejně jako jsem já.
Přeji pěkný den!
Sarah
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Líbí se vám tento blog?

Ano.
Ne.

Komentáře

1 Petra Petra | Web | 2. září 2017 v 23:05 | Reagovat

Moc pěkný článek, také jsem film viděla, a kniha mi přišla mnohem zajímavější.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama