Všechny malé zázraky - Jennifer Niven

2. dubna 2016 v 18:15 | Sarah Mint |  Recenze

Všechny malé zázraky - Jennifer Niven

Úvodní slovo: Strhující příběh o hledání a (ne)nalézání, o lidských předsudcích a první lásce.
Theodora Finche fascinuje smrt. Violet Markeyová zase žije pro budoucnost - těší se na den, kdy dokončí střední školu a bude moct opustit rodné městečko, které jí připomíná nedávnou tragickou smrt sestry. Když se ti dva potkají na římse školní zvonice, není ale docela jasné, kdo koho vlastně bude zachraňovat.

Děj: Kniha začíná v podstatě setkáním dvou hlavních charakterů - na velmi netradičním místě, a to na školní zvonici, kdy jsou oba dva svým zoufalstvím dohnáni až na krajní hraniční bod. Violet Markeyová - která se před pár lety s rodinou přistěhovala z Kalifornie - je stále čerstvě a bolestně zraněna ohledně smrti její sestry, ačkoli od oné autonehody uplynulo půl roku. Theodor Finch, podivín s přezdívkou "Magor", obyčejný kluk až na to, že trpí bipolární poruchou (tj. maniodepresivní psychózou), Violet zachrání od skoku z římsy a ona ho okamžitě okouzlí svou nestejností, originalitou a krásou.
Violet je nejprve svázana ve svém trápení, poté ji ale ke kontaktu s Finchem donutí školní projekt do hodiny Zeměpisu USA, za účelem objevit a zdokumentovat krásy, perly a památky Indiany.
Violet začíná poznávat pravého Finche, Finch začíná poznávat sebe samotného. Z kamarádství a putování po Indianě se brzy stane první skutečná láska - život Violet se začíná zdát bohatší, už se nebojí nastoupit do auta nebo řídit, není svázána kalendářem a počtem dnů do maturity a začíná si užívat objevování krás, neznáma a života.
Finch v té stejné době ovšem propadá depresím a temnotě, a neví co bude dál, přestože Violet miluje celým svým srdcem.
Děj je strhující a napínavý, překvapivý, milý a příjemný, veselý a romantický, strašidelný a děsivý, smutný a truchlivý, bezmocný a zoufalý, ukazuje skutečnost života a prolíná se se spoustou citátů významných spisovatelů i se spoustou informací o sebevraždách mladých dospívajících lidí. Kniha vás do sebe vtáhne a nepustí - tak skvělou a emocionální mocnou knížku jsem nečetla opravdu delší dobu.

Můj názor: Přečetla jsem tuto knihu za pár dní.Hned po přečtení obsahu jsem věděla, že bude něčím jiná a zajímavá, originální. A skutečně se tomu tak stalo. Smála jsem se, byla jsem naštvaná i vystrašená, a na konci knihy v závěrečných stranách mne kniha dojala natolik, že jsem se musela rozbrečet (a to se mi u knih ani u filmů nestává - když opominu Hvězdy nám nepřály). Kniha je nepopsatelně pravdivá a krásná, úžasná. Umožnila mi nový pohled na svět a pustila mne k sobě mezi své stránky, jako bych se na moment stala její součástí. Bylo mi na nic, když jsem ji dočetla - uvědomila jsem si totiž, že asi dlouho už nenajdu nic, co by mne podobně pohltilo do sebe. Mrzí mě, že se musím loučit s Finchem a Violet, že už o nich nemůžu znovu číst poprvé.
Knize dávám pět hvězdiček a (jak je na přebalu napsáno) doporučuji ji všem fanouškům Hvězdy nám nepřály a Eleanor a Park, ale i těm, kdo potřebují nutně dýchat.
Každou část, která mne zaujala, popřípadě každý citát, jsem si založila a mám založenou polovinu knihy.
Tato kniha patří mezi nejlepší a nejdojemnější, co jsem kdy četla.

Základní bibliografické údaje:
  • Originální název: All the Bright Places
  • Žánr: Světová literatura, román
  • Počet stran: 360
  • Nakladatelství: Yoli
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ellie H. Ellie H. | Web | 7. září 2016 v 22:13 | Reagovat

Takže...
Z knihovny mám půjčené tři knihy.
Doma mám koupených asi deset knih (některé už jsou rok neotevřené).
Pak mám seznam knih, který bych chtěla přečíst.
Našla jsem další skvělé spisovatele, jejichž tvorbu chci znát.
Povinná četba.
Ty mi to ztěžuješ, holka. Další kniha do seznamu =).
Ellie

2 Caseydus Caseydus | E-mail | Web | 23. září 2017 v 20:07 | Reagovat

<a href=https://www.viagrapascherfr.com/>More info!..</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama