Selekce - Kiera Cass

24. března 2016 v 20:24 | Sarah Mint |  Recenze

Selekce - Kiera Cassová

Úvodní slovo: Pro třicet pět dívek je Selekce životní šancí. Příležitostí k útěku od života, který jim byl stanoven od narození. Být obklopena světem třpytivých šatů a drahocenných šperků. Žít v paláci a soutěžit o srdce krásného prince Maxona. Ale pro Americu Singerovou je Selekce noční můrou.


Děj: Kniha se odehrává v budoucnosti po rozpadu Spojených států amerických, ke kterému došlo po 3. světové válce, a vznikl obrovský královský stát Illea. Celé obyvatelstvo je rozděleno do osmi kast (První kasta je královská rodina, Osmá kasta je chudina a nezaměstnaní).
Hlavní hrdinka America Singerová sice nepatří k těm nejchudším vrstvám obyvatelstva, ale nemá od nich příliš daleko. Je Pátá, má velkou spokojenou rodinu a tajného přítele, její první lásku, se kterým se schází večer co večer v domečku na stromě.
Nezávratně se blíží proces Selekce, což je v podstatě televizní show, ve které si princ vybírá svou budoucí manželku a královnu z třiceti pěti dívek zvolených z lidu.
America už od počátku vynikala od svých vrstevnic; navzdory vidiny nezkrotného bohatství, nádherného prostředí královského paláce, blyštivé vyleštěné koruny královny, krásná tvář slavného prince Maxona, nádherných šatů a šperků nebo slávy a setkání s královskou rodinou proti přihlášení do Selekce vzdorně protestuje.
Jediný, kdo ji dokáže přimět k tomu aby přihlášku vyplnila, je její láska Aspen, který se nachází o kastu pod ní.
A když je zázračně zvolena mezi třicet pět dívek, je donucena opustit svou obrovskou rodinu a bývalou největší lásku, každodenní rutinní dění a vstříc se vrhnout něčemu, co vlastně nikdy nechtěla.
Hádky, zvraty, momenty překvapení, nádherné prostředí královského paláce, umírající a rodící se lásky, nebezpečí (na královský palác totiž stále útočí smrtichtiví Rebelové), nenávist a závist mezi soutěžícími dívkami, objevování záhad tehdejšího světa, televizní klišé, dokonalá povaha hlavní hrdinky a touha po slávě vás vtáhnou do svého děje jako jáma Alenku do Říše divů - nebudete moci přestat až dokud tu knihu prostě nedočtete.

Můj názor: Tento zajímavý příběh mne uchvátil v podstatě okamžitě po tom, co jsem si přečetla obsah. Knihu jsem přečetla na dovolené za jeden den a do konce jsem ji stihla přečíst ještě jednou - ponořila mne natolik do svého děje že jsem nemohla přestat ani ve chvíli večeře (a já si na jídlo potrpím).
Přestože nesnáším, když lidé soudí knihy dle obalu, pro mě samotnou je kniha o něco víc zajímavější pokud mě její obal zaujme. Tento obal - uznejte sami - náramně dobře vypovídá o ději a obsahu.
Děj je natolik poutavý, že zkrátka nebudete moci přestat, kniha se na vás zakousne jako klíště a nepustí, dokud ji prostě nedočtete.
Sympatizuji se zábavnou, výbušnou, emotivní, láskyplnou, něžnou a urážlivou povahou hlavní hrdinky, která mne prostě při čtení náramně bavila.
Prožívala jsem hádky, bála jsem se o životy, zlobila jsem se na prince, koukala jsem na knihu s otevřenou pusou, vzala jsem si ji i do menší písečné bouře (takže můj výtisk obsahuje nad tisíc malých zrníček písku), zamilovávala jsem se společně s Americou, kochala se nad bohatstvím a laskominami, které si America jako prostá obyčejná dívka nedovedla nikdy ani představit, prožívala luxus v královských komnatách, smutek, žal a zlost, nenáviděla ostatní dívky za jejich chování, přemýšlela nad množstvím krutosti, kroutila očima nad televizním klišé, objevovala tajemství a paradoxy současného politického systému, zkrátka jsem celou knihu prožila současně s hlavní hrdinkou.
Kniha je úžasně zpracovaná, poutavá, zábavná, smutná, krutá i něžná, líbí se mi dokonalá bilance mezi dívčím světem šperků, klenotů a spodniček a krutým světem reality.
Knihu hodnotím pěti hvězdičkami, stejně jako její pokračování (momentálně zvědavě vyčkávám na čtvrtý dodatečný díl s názvem Heir, až ho přeloží do češtiny)!
Doporučuji přečíst i pokud se vám (stejně jako mně) zalíbily Hladové hry (v lepším originále Hunger Games).

Základní bibliografické údaje:
  • Série: Selekce
  • Originální název: The Selection
  • Žánr: Sci-fi a Fantasy, Pro děti a mládež
  • Rok vydání: 2012 (v ČR až v roce 2014)
  • Počet stran: 288
  • Nakladatelství: Albatros Media, CooBoo
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Líbí se vám tento blog?

Ano.
Ne.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama